How much does it cost?

 

 At UP-grade, parents buy prepaid packages

Package Number of Lessons Cost per lesson
 Last Minute Package 1 R 270 per lesson
Standard Package 2 to 9 R 230 per lesson
 Save Package 10 R 190 per lesson
 Bulk Save Package 15 or more R 180 per lesson

 

 

A package can be divided among different subjects, for example:

 

5xMaths lessons       +   5xAfrikaans          =  10 lessons Save Package  or

5xMaths Tuesdays   +   5xMaths Fridays   =  10 lessons Save Package 

 

 

If you have more than 1 child that needs an academic boost then we offer the option to split a Save Package between siblings, for example:

 5xMaths for Grade 10 Brother    +       5xAfrikaans for Grade 7 Sister        =     Save Package

 

But if you buy a Save Package for both children then you'll receive a 10% discount on the second child's package. So, what most parents do is, split a Save Package between their children and then, when that package is finished and the kids have seen how much their lessons are helping them, they buy a Save Package for each of them and take advantage of the discount.